V posledních letech prošel trh s IT specialisty výraznými změnami. Dříve byly vysoké nároky na zkušenosti a dovednosti, ale situace se mění. Firmy hledají lidi s potenciálem, kteří jsou ochotni se učit a růst. Nemusíte být hned experti, ale měli byste mít chuť se stále zdokonalovat. Zároveň se jako aktuální trend jeví ústup od spolupráce s freelancery a větší tlak na budování stabilního týmu IT specialistů. Jak pociťujete současný stav vy? Ovlivnilo vás to nějak?

Avšak, není tajemstvím, že trh náboru stagnuje jako celek. Právě teď je doba, kdy firmy zpomalují své náborové aktivity nejen v oblasti IT. Čím to? Personální agentury a recruiteři tento jev pociťují velmi výrazně již víc jak rok. Podle některých zdrojů je dokonce aktuální situace na trhu srovnatelná s dobou zhruba před šesti lety.

A co můžeme očekávat do budoucna?

1. Růst dynamického IT sektoru

Technologie se neustále vyvíjejí. Cloud computing, umělá inteligence, kybernetická bezpečnost – to jsou oblasti, které budou i nadále růst. Je třeba více než kdy dříve sledovat moderní trendy a udržovat se up to date s dobou a vývojem. Flexibilita a adaptabilita, schopnost uvidět přicházející příležitost a využít ji, budou klíčové.

2. Daňové změny v USA

Nejen u nás dochází k výrazným změnám legislativy ovlivňujícím trh práce. Propouštění v technologických firmách, jako je Microsoft, Sony a další budou mít na náš trh práce také svůj vliv. Daňová regulace v USA přispěla výrazně k tomu, že firmy hledají stabilní pracovníky a Americké firmy méně hledají levnější freelance pracovní sílu za hranicemi. I když podle některých odborníků je to trend jen dočasný, protože Evropští IT mágové jsou stále výrazně levnější než-li ti ze Silicon Valley a to i po zaplacení vyšších daní.

3. Zájem o specifické profese

I když se většina odvětví potýká s útlumem, jsou určité profese, jako například strojní inženýři a zdravotníci, kde je poptávka stále veliká. Všímat si těchto výjimek a schopnost na to reagovat ať už z pozice dodavatele či při rozhodování se ohledně své kariéry může být jednou z funkčních cest, jak na současnou situaci na trhu reagovat.

4. Menší vyjednávací pozice pro zaměstnance

Kvůli aktuálně menší nabídce pracovních míst mohou mít zaměstnanci méně prostoru pro vyjednávání. Spousta z nich zvažuje, zda opustit své “jisté” místo při honbě za lepším ohodnocením a nebo zda teď na to není vhodná doba. Mnozí zástupci IT firem říkají, že v tuto chvíli mají výrazně více zájemců o jednu pozici, než-li v posledních dvou letech. Pokud očekáváte postupné navracení situace na trhu práce do starých kolejí, je možná dobrý nápad na tuto situaci reagovat s předstihem a doplnit svůj tým o zajímavé seniory, dokud jsou k dispozici.


Mnoho lidí jsou optimisté a říkají, že se situace brzy zase změní, stabilizuje, trh se rozhýbe. Většina agentur věří a doufá , že nejdéle ve 3. či 4. kvartálu tohoto roku se situace zlepší. Souhlasíte a nebo vidíte vývoj budoucnosti ještě nadějněji případně naopak?

A co dělat do té doby? Investujte do svého vzdělání, sledujte trendy a buďte připraveni na nové příležitosti. A to platí jak pro uchazeče o nové pozice a kariérní posun, tak i pro nás recruitery, protože my musíme být schopni pružně reagovat na neustále se měnící trh a atmosféru zrovna tak.